ABOUT US

  HALL OF FAMERS

  DICK KADIS AWARD

  OTHER HONORS

  BANQUET INFO

  PAST BANQUETS

  EXECUTIVE COMMITTEE

  RANDOM INDUCTEE

  WEBSITE CREDITS

  SUBMIT A NOMINATION

COACHES

High School Coaches

Click on a table heading to sort the list.

 

 

Town

Sport

Year

WPIAL State

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1978

Champion

PIAA Champion

Frank “Doc” Zinke

Beaver

Boys' Basketball

1978

Champion

 

Ed Olkowski

Midland

Boys' Basketball

1978

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1979

Champion

PIAA Champion

Karlin “Butch” Ryan

Beaver Falls

Track and Field

1979

Champion

 

Frank Chan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1979

Champion

 

Ed Olkowski

Midland

Boys' Basketball

1978

Champion

 

Bob Babish

Quigley

Football

1978

Champion

 

Frank Chan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1980

Champion

 

Dave Podbielski

New Brighton

Boys' Basketball

1980

Champion

 

Joe Colella

Hopewell

Baseball

1980

Champion

 

Ed Johnson

Blackhawk

Golf

1980

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1980

Champion

PIAA Champion

Bob Babish

Quigley

Football

1980

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1981

Champion

PIAA Champion

Ed Johnson

Blackhawk

Golf

1981

Champion

 

Pat Tarquinio

Beaver

Football

1982

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1982

Champion

PIAA Champion

Ed Johnson

Blackhawk

Golf

1982

Champion

 

Dave Nichol

Monaca

Boys' Basketball

1982

Champion

 

Al Guandola

Monaca

Football

1983

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1983

Champion

PIAA Champion

Bob Rauch

Rochester

Boys' Basketball

1983

Champion

 

Pat Tarquinio

Beaver

Football

1983

Champion

 

Frank Chan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1984

Champion

 

Ed Johnson

Blackhawk

Golf

1984

Champion

 

Dale Meddock

Ambridge

Gymnastics

1984

Champion

PIAA Champion

Rich Niedbala

Western Beaver

Football

1984

Champion

 

Ed Snitger

Beaver

Baseball

1984

Champion

 

Ed Snitger

Beaver

Baseball

1984

Champion

 

Art Brown

Beaver

Track

1985

Champion

 

Bob Blythe

Beaver Falls

Football

1985

Champion

 

Frank Chan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1985

Champion

 

Ed Johnson

Blackhawk

Golf

1985

Champion

 

Karlin "Butch" Ryan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1985

Champion

 

Don Yannessa

Aliquippa

Football

1985

Champion

 

Karlin "Butch" Ryan

Beaver Falls

Boys' Basketball

1985

Champion

PIAA Champion

Don Yannessa

Aliquippa

Football

1986

Champion

 

Donna Pfeifer

Ambridge

Volleyball

1986

Champion

 

Jim Weido

Beaver Falls

Track and Field

1986

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1986

Champion

 

Al Guandola

Monaca

Football

1986

Champion

 

Karl Florie

Riverside

Football

1986

Champion

 

James “Red” McNie

Aliquippa

Boys' Basketball

1987

Champion

 

Donna Richey

Aliquippa

Girls' Basketball

1987

Champion

 

Karlin “Butch” Ryan

Beaver Falls

Girls' Basketball

1987

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1987

Champion

 

John Nalepa

Blackhawk

Girls' Golf

1987

Champion

 

Joe Colella

Hopewell

Baseball

1987

Champion

 

Bill Petures

Monaca

Girls' Basketball

1987

Champion

 

Donna Richey

Aliquippa

Girls' Basketball

1989

Champion

PIAA Champion

Don Yannessa

Aliquippa

Football

1989

Champion

 

Red McNie

Aliquippa

Boys' Basketball

1989

 

PIAA Champion

Ossie Signore

Center

Baseball

1990

Champion

PIAA Champion

Chip Krol

Center

Girls' Track and Field

1990

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1991

Champion

 

Larry Gaus

Beaver

Hockey

1991

 

PIAA Champion

Chip Krol

Center

Girls' Track and Field

1991

Champion

 

Frank Marocco

Aliquippa

Football

1991

Champion

PIAA Champion

Dan Matsook

Rochester

Football

1991

Champion

 

Joe Hamilton

Blackhawk

Football

1991

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1992

Champion

PIAA Champion

Joe Hamilton

Blackhawk

Football

1992

Champion

 

Dan Matsook

Rochester

Football

1992

Champion

 

Joe Hamilton

Blackhawk

Football

1994

Champion

 

Jim Deep

Aliquippa

Boys' Basketball

1994

Champion

PIAA Champion

Dave Podbielski

Beaver Falls

Boys' Basketball

1994

Champion

PIAA Champion

Riley Baker

 Beaver

Tennis

1994

Champion

PIAA Champion

Joseph Ursida

New Brighton

Football

1995

Champion

 

Rich Niedbala

Western Beaver

Football

1995

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1995

 

PIAA Champion

Pete Pietrandrea

Riverside

Girls' Softball

1995

Champion

PIAA Champion

Riley Baker

Beaver

Tennis

1996

Champion

NAC Champion

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1996

Champion

PIAA Champion

Mike DeChellis

Blackhawk

Girls' Basketball

1996

Champion

 

Jere Antonetti

Freedom

Girls' Track and Field

1996

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Boys' Basketball

1997

 

PIAA Champion

Dan Oliastro

Riverside

Baseball

1997

Champion

 

Pete Pietrandrea

Riverside

Softball

1997

Champion

 

Joe Hamilton

Blackhawk

Football

1997

Champion

 

Frank Marocco

Aliquippa

Football

1997

Champion

 

Mike DeChellis

Blackhawk

Girls' Basketball

1997

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Boys' Basketball

1998

Champion

 

Riley Baker

Beaver

Girls' Tennis

1999

Champion

 

Bill Pifer

Center

Girls' Soccer

1999

Champion

 

Dan Matsook

Rochester

Football

1999

Champion

PIAA Champion

Dori Anderson

Blackhawk

Girls' Basketball

1999

Champion

PIAA Champion

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

1999

Champion

PIAA Champion

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2000

Champion

 

Glen McDougal

South Side

Football

2000

Champion

PIAA Champion

Dori Anderson

Blackhawk

Girls' Basketball

2000

Champion

PIAA Champion

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

2000

Champion

 

Royann Winfield

Riverside

Girls' Track

2000

Champion

 

Joe Colella

Hopewell

Baseball

2001

Champion

 

Robert Hawthorne

Beaver

Hockey

2001

 

PIHL State Champion

Gene Matsook

Rochester

Football

2001

Champion

PIAA Champion

Dan Mayer

Western Beaver

Baseball

2001

Champion

 

Edward Shephard

Freedom

Girls' Track

2001

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2001

Champion

 

Riley Baker

Beaver

Girls' Tennis

2002

Champion

 

Gene Matsook

Rochester

Football

2002

Champion

PIAA Champion

Pam McCarty

Riverside

Girls' Softball

2002

Champion

 

Ed Shephard

Freedom

Track and Field

2002

Champion

 

Riley Baker

Beaver

Girls' Tennis

2003

Champion

 

Terry Borkovic

Hopewell

Volleyball

2003

Champion

 

Dennis Damp

Ambridge

Boys' Volleyball

2003

Champion

 

Gene Matsook

Rochester

Football

2003

Champion

 

John Miller

Blackhawk

Boys' Basketball

2003

Champion

 

Pete Pietrandea

Center

Girls' Softball

2003

Champion

 

Ed Shephard

Freedom

Track and Field

2003

Champion

 

David Vestal

Hopewell

Football

2003

Champion

PIAA Champion

Mike Zmijanac

Aliquippa

Boys' Basketball

2003

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2004

Champion

PIAA Champion

Terry Borkovic

Hopewell

Volleyball

2004

Champion

 

Marvin Emerson

Aliquippa

Boys' Basketball

2004

Champion

 

Bob Amalia

Blackhawk

Baseball

2005

Champion

 

Allison Churovia

Center

Girls' Track and Field

2005

Champion

 

Paul Pietrandrea

Center

Girls' Softball

2005

Champion

 

Gene Matsook

Rochester

Football

2005

Champion

 

Doug Biega

Beaver Falls

Boys' Basketball

2005

Champion

PIAA Champion

Terri Borkovic

Hopewell

Volleyball

2005

Champion

PIAA Champion

Marvin Emerson

Aliquippa

Boys' Basketball

2007

Champion

 

Chris Raso

Hopewell

Girls' Basketball

2007

Champion

PIAA Champion

Dan Oliastro

Riverside

Baseball

2007

Champion

PIAA Champion

Vince Guandalo

South Side

Track and Field

2007

Champion

 

Andy Hedrick

Blackhawk

Boys' Basketball

2008

Champion

 

Terry Borkovic

Hopewell

Volleyball

2008

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2009

Champion

 

Dennis Damp

Ambridge

Boys' Volleyball

2009

Champion

 

Bruce Herstine

Beaver

Baseball

2009

Champion

 

Christen Adels

BC Christian

Volleyball

2009

Champion

 

Amy McCarty

Riverside

Softball

2009

Champion

 

Charles Kotuby

Riverside

Track and Field

2009

Champion

 

Dennis Damp

Ambridge

Boys' Volleyball

2010

Champion

PIAA Champion

Charles Kotuby

Riverside

Boys' Track and Field

2010

Champion

 

Pam McCarty

Riverside

Girls' Softball

2010

Champion

 

Edward Shephard

Freedom

Girls' Track and Field

2010

Champion

 

Mike Kirchner

Beaver Falls

Baseball

2011

Champion

 

Joe Colella

Hopewell

Baseball

2011

Champion

 

Dennis Damp

Ambridge

Volleyball

2011

Champion

 

Mark Lyons

Central Valley

Football

2011

Champion

 

Larry Milosh

Central Valley

Girls' Golf

2011

Champion

 

Steve Lodovico

Blackhawk

Girls' Basketball

2011

Champion

 

Dan Oliastro

Riverside

Baseball

2012

Champion

PIAA Champion

Charles Kotuby

Riverside

Boys' Track and Field

2012

Champion

 

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2012

Champion

 

Terry Borkovic

Hopewell

Volleyball

2012

Champion

 

Jeff Homziak

Hopewell

Girls' Basketball

2012

Champion

 

Doug Biega

Beaver Falls

Boys' Basketball

2012

Champion

 

Larry Milosh

Central Valley

Girls' Golf

2012

Champion

 

Mark Javens

Lincoln Park

Boys' Basketball

2012

Champion

 

Jamie Dougherty

Quigley

Hockey

2012

 

Nailers Cup, State Champs

Bob Amalia

Blackhawk

Baseball

2013

Champion

 

Nicole Baker

Hopewell

Cheerleading

2013

Champion

 

Doug Biega

Beaver Falls

Boys' Basketball

2013

Champion

PIAA Champion

Glenn Freed

Ambridge

Boys' Volleyball

2013

Champion

 

Ben Huth

Riverside

Boys' Soccer

2013

Champion

 

Larry Milosh

Central Valley

Girls' Golf

2013

Champion

PIAA Champion

Dan Oliastro

Riverside

Baseball

2013

 

PIAA Champion

Mike Zmijanac

Aliquippa

Football

2013

Champion

 

Brandon Ambrose

Central Valley

Boys' Basketball

2014

Champion

 

Glenn Freed

Ambridge

Boys' Volleyball

2014

Champion

 

Bruce Herstine

Beaver

Baseball

2014

Champion

 

Mark Javens

Lincoln Park

Boys' Basketball

2014

Champion

PIAA Champion

Steve Lodovico

Blackhawk

Girls' Basketball

2014

Champion

PIAA Champion

Pam McCarty

Riverside

Softball

2014

Champion

 

Chad Miller

Western Beaver

Baseball

2014

Champion

 

Larry Milosh

Central Valley

Girls' Golf

2014

Champion

PIAA Champion

Mark Perry

Central Valley

Girls' Soccer

2014

Champion

PIAA Champion

Glenn Freed

Ambridge

Boys' Volleyball 2015 Champion  
Jason Gallagher Beaver Boys' Track 2015

Champion

 
Nick Lackovich Aliquippa Boys' Basketball 2015

Champion

 

Steve Lodovico

Blackhawk

Girls' Basketball

2015

Champion

PIAA Champion

Mark Lyons Central Valley Football 2015 Champion  
Larry Milosh Central Valley

Girls' Golf

2015

Champion

 
Butch Rousseau Beaver Girls' Softball 2015

Champion

 
Riley Baker Beaver Girls' Tennis 2016 Champion  
Doug Biega Beaver Falls Boys' Basketball 2016 Champion  
Vince Dioguardi Beaver Hockey 2016 PIHL Champion  

Glenn Freed

Ambridge

Boys' Volleyball 2016 Champion  
Jason Gallagher Beaver Boys' Track 2016 Champion  
Jason Gallagher Beaver Girls' Track 2016 Champion  
Nick Lackovich Aliquippa Boys' Basketball 2016 Champion PIAA Champion
Shelly Syro Hopewell Competitive Cheer 2016 Champion  
Mike Zmijanac Aliquippa Football 2016 Champion  
Christen Adels Beaver County Christian AA Boy's Volleyball 2017 Champion  
Riley Baker Beaver Area AA Girls' Tennis 2017 Champion  
Jacon Gallagher Beaver Area AA Girls' Track 2017 Champion  
Ryan Matsook Beaver Falls AAA Football 2017 Champion PIAA Champion
Craig Morris Central Valley AA Girls' Golf 2017 Champion  
Dan Oliastro Riverside AA Baseball 2017 Champion  
Kevin White Blackhawk Division II Girls' Lacrosse 2017 Champion  
Colin Williams Freedom AA Girls' Soccer 2017 Champion  

 

 

College Coaches

Click on a table heading to sort the list.

 

Coach College Sport Year Award
Lee Erickson Geneva College Basketball 1983

District 18 NAIA Runner Up

Jerry Slocum Geneva College Basketball 1993

District 18 Champion

Alan Sumner Geneva College

Baseball

1994

Northeast Regional Champion

Jim Karwoski

Penn State Beaver

Baseball 1997

State Champion

Scott Ensworth

CCBC

Softball 1997

State Champion

Janet DiTullio

Geneva College

Women's Tennis

1998

KECC Champion

Geno DeMarco

Geneva College

Football

1998

Mid States Champion

Jim Karwoski

Penn State Beaver

Baseball

1998

Division III / Region XX Champion

Scott Ensworth

CCBC

Softball

1998

PCAA Champion

Mark Javens

CCBC

Basketball

1998

PCAA Champion

Mark Javens CCBC

Basketball

1999

PCAA Champion

Geno DeMarco

Geneva College

Football

1999

NCCAA Champion

Geno DeMarco

Geneva College

Football

2000

NCCAA Champion

Scott Ensworth CCBC

Volleyball

2000

PCAA Champion

Jim Karwoski

Penn State Beaver

Baseball

2000

Division III / Region XX NJCAA Champion

Mark Javens CCBC Basketball 2001

PCAA Division II State Champion

Ron Nichols

Penn State Beaver

Baseball 2001

Division II / Region XX NJCAA Champion

Scott Ensworth

CCBC Softball 2002

PCAA Champion

Mark Javens

CCBC

Basketball

2002

WPCC and NJCAA Div II Region XX Champion

Scott Ensworth

CCBC Softball 2003

PCAA Champion

Mark Javens

CCBC Basketball 2003

WPCC and PCAA Div II Region XX Champion

Dan DeRose

CCBC

Basketball 2004

Western Pennsylvania Collegiate Champion

Van Zanic

Geneva College

Women's Softball

2004

American Mideast Conference Champion

Dan DeRose

CCBC

Basketball

2005

WPA College Conf and PA Collegiate Assoc Champion

Dan DeRose

CCBC

Basketball

2007

Western PA College Conference Champion

Scott Ensworth

CCBC

Softball

2007

Western PA College Conference Champion

Ron Galbreath

Geneva College

Women's Basketball

2007

Western PA College Conference Champion

Dan DeRose CCBC Men's Basketball 2008 Western PA College Conference Champion
Scott Ensworth CCBC Women's Volleyball 2008 Western PA College Conference Champion
Ron Galbreath Geneva College Women's Basketball 2008 AMC Tournament Champion
Wendy Smith Geneva College Women's Volleyball 2008 AMC Champions
Alan Summer Geneva College Men's Baseball 2008 AMC North Champion
Bert DeSalvo Penn State Beaver Women's Basketball 2008 PSUAC Champion
Jamie Howell Penn State Beaver Men's Baseball 2008 PSUAC Champion
Dan Smith Penn State Beaver Women's Volleyball 2008 PSUAC Champion
Marcess Williams Penn State Beaver Men's Basketball 2009 PSUAC Champion
Bert DeSalvo Penn State Beaver Women's Basketball 2009 PSUAC Champion
Dan DeRose CCBC Men's Basketball 2009 WPCC Champion
Bert DeSalvo Penn State Beaver Women's Basketball 2010 PSUAC Champion
Andy Kirschner Penn State Beaver Women's Softball 2010 PSUAC Champion
DeWayne Walker CCBC Men's Basketball 2010 WPCC Champion
Marcess Williams Penn State Beaver Men's Basketball 2010 PSUAC Champion
Geno DeMarco Geneva College Football 2010 NCCAA Champion
DeWayne Walker CCBC Men's Basketball 2011 WPCC Champion
Marcess Williams Penn State Beaver Men's Basketball 2011 PSUAC Champion
DeWayne Walker CCBC Men's Basketball 2012 WPCC Champion

Wendy Smith and

Curt Conser

Geneva College

Women's Volleyball

2012

PSUAC Champion

Andy Kirschner Penn State Beaver Women's Softball 2013 PSUAC Champion
Tim Moore Penn State Beaver Women's Basketball 2013 PSUAC Champion
DeWayne Walker CCBC Men's Basketball 2013 WPCC Champion
Van Zanic Geneva College Women's Softball 2013 WPCC Champion
Andy Kirschner Penn State Beaver Women's Softball 2014 PSUAC Champion
Tim Moore Penn State Beaver Women's Basketball 2014 PSUAC Champion
DeWayne Walker CCBC Men's Basketball 2014 WPCC Champion
Tim Moore Penn State Beaver Women's Basketball 2015 PSUAC Champion

USCAA Division II National Champions

Wendy Smith and

Curt Conser

Geneva College Women's Volleyball 2015 ECAC Southwest Regional Champion
Tim Moore Penn State Beaver Women's Basketball 2016 PSUAC Champion

Shaun Schetka Penn State Beaver Women's Soccer 2016 PSUAC Champion
Jim VanKirk Penn State Beaver Men's Soccer 2016 PSUAC Champion
Gary Dunda Geneva College Men's Soccer 2017 PSUAC Champion
Jack Hilfinger Penn State Beaver Baseball 2017 PSUAC Champion